Kékbelű álszarvasgomba (Elaphomyces persoonii)
Jelenleg is teremhet!

Legfontosabb jellemzői:
- Feketés színű, kicsi, gumós, finoman szemölcsös felületű, szagtalan termőtest
- Kérge kétrétegű, kívül fekete és vékony, belül fehéres vagy szürkésrózsás, vastagabb
- Belsejét sokáig zöldeskék termőrész, majd sötét feketésbarnás spóratömeg tölti ki
- Föld alatt vagy a talajból kissé kibújva, savanyú talajú lomberdőben nő; nagyon ritka
- A többi álszarvasgombától viszonylag jól megkülönbözteti kékes színű termőrésze
Határozóbélyegek
Miről ismerhető fel a kékbelű álszarvasgomba? Figyeljük meg az alábbi, rá jellemző tulajdonságokat!
Gombahatározásnál tartsuk szem előtt, hogy az egyes példányok megjelenése még az adott fajon belül is igen változatos lehet. Soha ne támaszkodjunk kizárólag a képekre és a vizuális összhatásra, hanem vegyük sorra a legfontosabb határozóbélyegek leírásait!
1/3. Termőtest
Fekete vagy sötét feketésbarnás színű; gumós, kissé lapított gömbölyded alakú; finoman szemölcsös felületű, kemény kérgű termőtest. Szemölcsei aprók, laposak és többé-kevésbé szabályosan, sűrűn borítják a kéreg teljes felületét.

2/3. Termőréteg
Termőrésze a termőtest belsejében, annak kérge alatt található; eleinte fehéres és kissé vattaszerű, majd sokáig feltűnően zöldeskék, jellegzetes színű. Idősen feketésbarnás, szétporló spóratömeggé válik; érett spóráit elsősorban a gombát elfogyasztó állatok (pl. vaddisznók) terjesztik.

3/3. Hús
Metszetén a termőrész és az azt körülvevő kétrétegű kéreg látható. A kéreg külső, szemölcsös felületű rétege feketés színű, vékony, kemény és szívós; belső rétege krémfehéres, szürkésrózsaszínes, vastagabb és puhább. Kérge alatt a termőrész eleinte fehéres, majd sokáig jellegzetesen zöldeskék, mely könnyebben felismerhetővé teszi az egyébként főként csak mikroszkóppal elkülöníthető álszarvasgomba fajok között. Különleges, a gombák között egyedi kinézetű metszete leginkább ásvány geódára emlékeztethet.

Előfordulás
Mikor és hol teremhet kékbelű álszarvasgomba? Ezen tulajdonságok a keresést és a határozást egyaránt segítik.
Válaszoljuk meg ezeket a kérdéseket: Melyik hónapban találtuk? Milyen élőhelyen volt; lomberdőben, fenyvesben, füves területen, esetleg városban? Hol nőtt; talajon, holt faanyagon, esetleg élő fán? Ha voltak fák a közelben, pontosan milyen fafajták voltak?
Termőidő
Egész évben megtalálható.
Élőhely
Föld alatt vagy a talajból részben kibújva, főleg humuszban gazdag, savanyú talajú lomberdőkben, olykor a mohapárnákban nő. Más, szintén a föld alatt termő álszarvasgombákhoz hasonlóan védett és Európa-szerte is különösen ritka, aluldokumentált faj. Magyarországon csupán néhány előfordulási adata ismert. Az álszarvasgomba fajok jelenlétét sokszor csak a termőtesteiken élősködő, talaj feletti résszel is rendelkező, ezért könnyebben észrevehető két faj, a triflaáruló- és triflarontó gomba buktatja le. A valódi szarvasgombákkal ellentétben egész évben fejleszthetnek termőtestet és csak lassan bomlanak le. Vaddisznók és más gerinces, illetve gerinctelen állatok (pl. őzek, szarvasok, mókusok, erdei pockok, hangyák, bogárlárvák, férgek) is fogyasztják.

Kedvelt fái
Hazai adatai bükk alól származnak, de a nemzetközi szakirodalom alapján valószínűsíthető a tölgy alatti előfordulása is.
Életmód és ökológiai szerep
Gyökérkapcsolt.
A gyökérkapcsolt (mikorrhizás) gombák talajon nőnek, és környezetükben mindig található élő fa, amivel szimbiózisban élnek. A mikorrhizás gombák sokszor konkrét fafajtákhoz, vagy akár egyetlen adott fafajtához kötődnek - így a fajra jellemző partnerfák ismerete nagyban segítheti a határozást. A gomba és a partnerfa egyedek a gyökérkapcsolat révén kölcsönösen segítik egymást tápanyagokkal és vízzel. Eső után jellemzően csak később, jóval a szaprotróf fajok után jelennek meg. A talajlakó szaprotróf gombáknál könnyebb őket a talajból kifordítani, és a tönk alja nem, vagy kevésbé avarmaradványos.
Ehetőség
A kékbelű álszarvasgomba nem ehető, ráadásul védett faj. Ha megtalálnánk, hagyjuk termőhelyén!
A valódi szarvasgombákkal ellentétben fogyasztásra alkalmatlan, kemény és íztelen; ritkasága miatt Magyarországon ráadásul védett és globálisan is kevésbé vizsgált faj. Ezenkívül (a szarvasgombákhoz hasonlóan) az álszarvasgombák termőtestei is hajlamosak az arzén, valamint a radioaktív cézium (pl. 137-es izotóp) felhalmozására: Németországban, különösen a bajor erdőkben ez utóbbi is valódi problémát jelent; ott még a vaddisznók fogyasztása is kerülendő, ugyanis a termőtesteket kitúró és elfogyasztó vaddisznóállománynál rendre a megengedett határértéknél magasabb radioaktív szintet mértek. Több tanulmány foglalkozott már a jelenséggel, melyet a csernobili atomkatasztrófa mellett főként az 1960-as években végzett kísérleti atombomba-robbantások sokáig velünk maradó utóhatásának tulajdonítanak.
Hasonló fajok
A kékbelű álszarvasgomba elsősorban az alábbi fajokkal téveszthető össze:
Kékspórás álszarvasgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Közönséges álszarvasgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Változékony álszarvasgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Csíkosspórájú álszarvasgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Köldökös álszarvasgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Bundás álszarvasgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Nyári szarvasgomba
(Tuber aestivum)
ehető
Triflaáruló gomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Triflarontó gomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Az egyes gombafajok között részletes összehasonlíthatást végezhetsz a gombapárok oldalunk segítségével. Alternatívaként a fajlista átnézése vagy a tulajdonságok szerinti, interaktív gombahatározó is hasznos lehet.
Gombahatározás tulajdonságok alapján, alkalmazás segítségével
A szóba jöhető fajok leszűkítéséhez használd egyedi fejlesztésű interaktív gombahatározó (web)alkalmazásunkat! Segítségével kiválaszthatod a keresett tulajdonságokat (pl. jelenleg termő, lomberdei, sárga lemezű gombák) és megtekintheted a választott tulajdonságoknak megfelelő, oldalunkon elérhető gombafajokat!

Szűrj a gombák tulajdonságai alapján és fedezd fel a hasonló kinézetű gombafajokat!
Kékbelű álszarvasgomba fényképek
Minél jobban ismerjük az adott gombafajra jellemző alaki változatosságot és élőhelyi sajátosságokat, annál nagyobb eséllyel tudjuk felismerni akár még az atipikus példányokat is. Galériánk célja ennek támogatása. Továbbá az itt megjelenő fényképekkel találkozhatsz a gombás játék-ban is, amennyiben gyakorolni szeretnéd a gombafajok felismerését.
Nagyításhoz kattints bármelyik fotóra!



















