Sötétlila pókhálósgomba (Cortinarius violaceus)
Jelenleg nem terem.

Legfontosabb jellemzői:
- Lila, száraz, szálas felületű kalap
- Lila, kissé ritkás, tönkhöz nőtt, idősen a spóraportól rozsdabarnás lemezek
- Lila, szálas, bunkós aljú tönk
- Lila, márványmintás, édeskés illatú hús
- Lomb- és fenyőerdők talaján nő
- Jellegzetes színű és kinézetű; a Cortinarius (pókhálósgombák) nemzetség típusfaja
Határozóbélyegek
Miről ismerhető fel a sötétlila pókhálósgomba? Figyeljük meg az alábbi, rá jellemző tulajdonságokat!
Gombahatározásnál tartsuk szem előtt, hogy az egyes példányok megjelenése még az adott fajon belül is igen változatos lehet. Soha ne támaszkodjunk kizárólag a képekre és a vizuális összhatásra, hanem vegyük sorra a legfontosabb határozóbélyegek leírásait!
1/5. Kalap
Egységesen sötétlila színe és száraz, szálas-nemezes, pikkelykés felületű kalapja viszonylag könnyen felismerhetővé teszi. Jellegzetes, feltűnő színét csak idősen veszíti el és lesz fokozatosan barnáslila, majd sötétbarna. Alakja eleinte félgömbszerű, domború, idővel a közepén tompa púppal többé-kevésbé kiterül; pereme gyakran kissé aláhajló.

2/5. Termőréteg
Fiatalon sötétlila, később a spórák érésével rozsdabarnássá váló; kissé ritkán álló, tönkhöz nőtt lemezek, a kalap szélénél köztes lemezekkel.

3/5. Tönk
Lila és szálas, száraz felületű; hengeres, alján bunkósan megvastagodó tönk.

4/5. Gallér
Valódi gallérja nincs, de más pókhálósgombákhoz hasonlóan a tönköt és a kalap szélét eleinte pókhálószerű részleges burok (kortina) köti össze, mely növekedéskor hamar átszakad, majd a kihulló spóraportól rozsdabarnára színeződő gallérzónát hagy a tönk felső részén.

5/5. Hús
Lila, márványos felületű, rostos, a tönkben kissé üregesedő hús. Szaga kissé édeskés, enyhe, cédrusfára emlékeztető vagy nem jellegzetes.

Előfordulás
Mikor és hol teremhet sötétlila pókhálósgomba? Ezen tulajdonságok a keresést és a határozást egyaránt segítik.
Válaszoljuk meg ezeket a kérdéseket: Melyik hónapban találtuk? Milyen élőhelyen volt; lomberdőben, fenyvesben, füves területen, esetleg városban? Hol nőtt; talajon, holt faanyagon, esetleg élő fán? Ha voltak fák a közelben, pontosan milyen fafajták voltak?
Termőidő
Jellemzően szeptembertől októberig fordul elő.
Élőhely
Lomb- és fenyőerdőben nő; egy vagy több, de kisszámú termőtestet fejleszt. Magyarországon és Európa-szerte ritka gombafaj. A források némelyike szerint a meszes, mások szerint a savanyú talajt kedveli. Érdekesség, hogy a szerzők egy része a fajt két variánsra (vagy fajra / alfajra) osztja az élőhely és a spórák alakja szerint: lombos fákkal nő a Cortinarius violaceus var. violaceus (mandula alakú spóra), míg fenyőfélékkel a Cortinarius violaceus var. hercynicus (ellipszis alakú spóra).

Kedvelt fái
Gyökérkapcsolt partnereit tekintve nem kimondottan válogatós, többféle lombos- és fenyőfával is előfordul.
Életmód és ökológiai szerep
Gyökérkapcsolt.
A gyökérkapcsolt (mikorrhizás) gombák talajon nőnek, és környezetükben mindig található élő fa, amivel szimbiózisban élnek. A mikorrhizás gombák sokszor konkrét fafajtákhoz, vagy akár egyetlen adott fafajtához kötődnek - így a fajra jellemző partnerfák ismerete nagyban segítheti a határozást. A gomba és a partnerfa egyedek a gyökérkapcsolat révén kölcsönösen segítik egymást tápanyagokkal és vízzel. Eső után jellemzően csak később, jóval a szaprotróf fajok után jelennek meg. A talajlakó szaprotróf gombáknál könnyebb őket a talajból kifordítani, és a tönk alja nem, vagy kevésbé avarmaradványos.
Ehetőség
A sötétlila pókhálósgomba ehető.
Dohos, földes vagy enyhe ízű; fogyasztásra alkalmas ugyan, de nem ajánlott - sem alacsony étkezési értéke, sem ritkasága, sem pedig a más pókhálósgombákkal való összetévesztés veszélye miatt. Mivel csak elvétve fordul elő, kevesen találkozhatnak vele, habár fiatalon alighanem az egyik leggyönyörűbb gombafaj. Ha megtalálnánk, csodáljuk meg szépségét, örüljünk a szerencsénknek, és lehetőleg hagyjuk termőhelyén!
A fogyasztásra szánt gombát mindig vizsgáltassuk be szakellenőrrel, oldalunk használata ezt nem helyettesíti!
Hasonló fajok
A sötétlila pókhálósgomba elsősorban az alábbi fajokkal téveszthető össze:
Kék pókhálósgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Hagymatönkű pókhálósgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Bíborlila pókhálósgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Lila pereszke
(Lepista nuda)
ehető
Szürkéslila pereszke
(Lepista sordida)
ehető
Az egyes gombafajok között részletes összehasonlíthatást végezhetsz a gombapárok oldalunk segítségével. Alternatívaként a fajlista átnézése vagy a tulajdonságok szerinti, interaktív gombahatározó is hasznos lehet.
Gombahatározás tulajdonságok alapján, alkalmazás segítségével
A szóba jöhető fajok leszűkítéséhez használd egyedi fejlesztésű interaktív gombahatározó (web)alkalmazásunkat! Segítségével kiválaszthatod a keresett tulajdonságokat (pl. jelenleg termő, lomberdei, sárga lemezű gombák) és megtekintheted a választott tulajdonságoknak megfelelő, oldalunkon elérhető gombafajokat!

Szűrj a gombák tulajdonságai alapján és fedezd fel a hasonló kinézetű gombafajokat!
Sötétlila pókhálósgomba fényképek
Minél jobban ismerjük az adott gombafajra jellemző alaki változatosságot és élőhelyi sajátosságokat, annál nagyobb eséllyel tudjuk felismerni akár még az atipikus példányokat is. Galériánk célja ennek támogatása. Továbbá az itt megjelenő fényképekkel találkozhatsz a gombás játék-ban is, amennyiben gyakorolni szeretnéd a gombafajok felismerését.
Nagyításhoz kattints bármelyik fotóra!











