Rőt áltrifla (Scleroderma citrinum)
Jelenleg nem terem.

Legfontosabb jellemzői:
- Sárgás, gumó alakú, kemény termőtest
- Nagy, barnás pikkelyek a felületén
- Alján rövid, sárgás micéliumköteg látható
- Vastag burok és feketés, "mákszerű" hús
- Kellemetlen szagú
- Savanyú talajú lomb- és fenyőerdőben nő
- Megjegyzés: magyar neve megtévesztő, rőt szín egyáltalán nincs rajta! Találóbb lenne a "vastagkérgű áltrifla" elnevezés (a 2023-as Gombászok kézikönyvében javasolt új név)
Határozóbélyegek
Miről ismerhető fel a rőt áltrifla? Figyeljük meg az alábbi, rá jellemző tulajdonságokat!
Gombahatározásnál tartsuk szem előtt, hogy az egyes példányok megjelenése még az adott fajon belül is igen változatos lehet. Soha ne támaszkodjunk kizárólag a képekre és a vizuális összhatásra, hanem vegyük sorra a legfontosabb határozóbélyegek leírásait!
1/3. Termőtest
Sárgás, okkeres alapon nagy, durva, barnás pikkelyekkel díszített, szemölcsös; gumó alakú, kissé lapítottan gömbölyded termőtest. Az alján sárgás színű, rövid micéliumköteg látható, tönkrésze nincs. Burka kemény és vastag (3-5 mm), idővel felrepedezik, teteje spóraéréskor szabálytalanul felhasad.

2/3. Termőréteg
Termőrésze a termőtest belsejében található, a burkon belüli részt teljesen kitölti. A spórák érésekor a burok nagy, szabálytalan nyílással felreped, barnásfeketés spóratömege ezen keresztül távozik, főként szél és eső hatására.

3/3. Hús
Burka vastag és nem színeződik; húsa sokáig kemény, eleinte halványsárgás, de a közepén már fiatalon is szürkéslilás lesz, majd hamar a teljes felületén márványozottan ibolyásfekete, "mákszerű". Idősen a spórák érésével barnásfekete spóratömeggé porlad. Szaga kellemetlen, gázszerű.

Előfordulás
Mikor és hol teremhet rőt áltrifla? Ezen tulajdonságok a keresést és a határozást egyaránt segítik.
Válaszoljuk meg ezeket a kérdéseket: Melyik hónapban találtuk? Milyen élőhelyen volt; lomberdőben, fenyvesben, füves területen, esetleg városban? Hol nőtt; talajon, holt faanyagon, esetleg élő fán? Ha voltak fák a közelben, pontosan milyen fafajták voltak?
Termőidő
Jellemzően júniustól októberig fordul elő.
Élőhely
Savanyú talajú lomb- és fenyőerdőkben, erdőszéleken, mindig a talajon, sokszor mohapárnában nő. Viszonylag gyakori faj. Érdekesség, hogy néha megtámadja egy kimondottan a rőt áltriflából növő, ritka, parazita gombafaj, a védett élősdi tinóru.

Kedvelt fái
Gyakran bükk, lucfenyő vagy nyír alatt fordul elő.
Életmód és ökológiai szerep
Gyökérkapcsolt.
A gyökérkapcsolt (mikorrhizás) gombák talajon nőnek, és környezetükben mindig található élő fa, amivel szimbiózisban élnek. A mikorrhizás gombák sokszor konkrét fafajtákhoz, vagy akár egyetlen adott fafajtához kötődnek - így a fajra jellemző partnerfák ismerete nagyban segítheti a határozást. A gomba és a partnerfa egyedek a gyökérkapcsolat révén kölcsönösen segítik egymást tápanyagokkal és vízzel. Eső után jellemzően csak később, jóval a szaprotróf fajok után jelennek meg. A talajlakó szaprotróf gombáknál könnyebb őket a talajból kifordítani, és a tönk alja nem, vagy kevésbé avarmaradványos.
Ehetőség
A rőt áltrifla mérgező.
A mérgezés tünetei: gyomor- és bélpanaszokat, de akár szédülést, átmeneti látászavarokat és ájulást is okozhat, főként nagyobb mennyiség fogyasztása esetén.
Régebben sajnos előszeretettel alkalmazták szarvasgomba hamisítására, vélhetően textúrája és enyhén fűszeres íze miatt.
Hasonló fajok
A rőt áltrifla elsősorban az alábbi fajokkal téveszthető össze:
Nyeles áltrifla
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Fakó áltrifla
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Leopárd-áltrifla
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Hagymaszerű áltrifla
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Osztott pöfeteg
(Pisolithus arhizus)
feltételesen ehető
Bimbós pöfeteg
(Lycoperdon perlatum)
feltételesen ehető
Szürge pöfeteg
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Fehér szarvasgomba
(Choiromyces meandriformis)
feltételesen ehető
Homoki szarvasgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Nyári szarvasgomba
(Tuber aestivum)
ehető
Az egyes gombafajok között részletes összehasonlíthatást végezhetsz a gombapárok oldalunk segítségével. Alternatívaként a fajlista átnézése vagy a tulajdonságok szerinti, interaktív gombahatározó is hasznos lehet.
Gombahatározás tulajdonságok alapján, alkalmazás segítségével
A szóba jöhető fajok leszűkítéséhez használd egyedi fejlesztésű interaktív gombahatározó (web)alkalmazásunkat! Segítségével kiválaszthatod a keresett tulajdonságokat (pl. jelenleg termő, lomberdei, sárga lemezű gombák) és megtekintheted a választott tulajdonságoknak megfelelő, oldalunkon elérhető gombafajokat!

Szűrj a gombák tulajdonságai alapján és fedezd fel a hasonló kinézetű gombafajokat!
Rőt áltrifla fényképek
Minél jobban ismerjük az adott gombafajra jellemző alaki változatosságot és élőhelyi sajátosságokat, annál nagyobb eséllyel tudjuk felismerni akár még az atipikus példányokat is. Galériánk célja ennek támogatása. Továbbá az itt megjelenő fényképekkel találkozhatsz a gombás játék-ban is, amennyiben gyakorolni szeretnéd a gombafajok felismerését.
Nagyításhoz kattints bármelyik fotóra!














