Juharlevél foltgomba (Rhytisma acerinum)
Jelenleg nem terem.

Legfontosabb jellemzői:
- Kizárólag juharfák levelén nő
- A levél felületén jellegzetes kinézetű, néhány centiméteres fekete foltokat képez
- Nyáron jelenik meg, de látható marad ősszel és télen is a bebarnult, lehullott leveleken
- Érdemben nem rontja a fa egészségét
- Megjelenése tiszta levegőjű élőhelyet jelez
Határozóbélyegek
Miről ismerhető fel a juharlevél foltgomba? Figyeljük meg az alábbi, rá jellemző tulajdonságokat!
Gombahatározásnál tartsuk szem előtt, hogy az egyes példányok megjelenése még az adott fajon belül is igen változatos lehet. Soha ne támaszkodjunk kizárólag a képekre és a vizuális összhatásra, hanem vegyük sorra a legfontosabb határozóbélyegek leírásait!
1/3. Termőtest
Juharfák leveleinek felső felületén kátrány- vagy tintafoltszerű, jellegzetes, eleinte barnás, majd hamar koromfeketés, néhány centiméter átmérőjű, lapos, szemölcsös felületű foltokat képez. Nyáron és ősz elején a még zöld leveleken a fekete foltok széle sárga.

2/3. Termőréteg
A fekete foltok valójában több, apró termőtestet (apotéciumokat) tartalmazó termőtestpárnák (sztrómák). A termőtestek belsejében tömlők (aszkuszok) vannak, itt fejlődnek a gomba (aszko)spórái, melyek mindig csak a következő év tavaszán, a lehullott leveleken áttelelve érnek be. A termőtestek idővel felrepednek, és érett spórái a szél által terjedve újrafertőzik a fiatal, tavaszi faleveleket.

3/3. Hús
Jelentéktelenül vékony (1-3 mm), szagtalan "húsa" van, nem emelkedik ki feltűnően a levél felületéről.
Előfordulás
Mikor és hol teremhet juharlevél foltgomba? Ezen tulajdonságok a keresést és a határozást egyaránt segítik.
Válaszoljuk meg ezeket a kérdéseket: Melyik hónapban találtuk? Milyen élőhelyen volt; lomberdőben, fenyvesben, füves területen, esetleg városban? Hol nőtt; talajon, holt faanyagon, esetleg élő fán? Ha voltak fák a közelben, pontosan milyen fafajták voltak?
Termőidő
Jellemzően júniustól márciusig fordul elő.
Élőhely
Mindig juharfák levelein, sokfelé, de kizárólag aránylag tiszta levegőjű helyeken fordul elő (különösen érzékeny a kén-dioxid légszennyezésre). Eleinte gyenge parazita, később lebontó életmódot folytat. A még zöld leveleken, nyáron jelenik meg, de ősszel a megsárgult, bebarnult leveleken is jól látható marad, majd a lehullott leveleken át is telel. Spórái csak tavasszal érnek be és fertőzik meg az új, fiatal leveleket. A fertőzés esős, párás időben intenzívebb. Jelenléte nagyrészt ártalmatlan, érdemben nem rontja a fa egészségét. Ettől függetlenül a következő évi fertőzést korlátozhatjuk, ha a lehullott leveleket legkésőbb márciusig megsemmisítjük.

Kedvelt fái
Kizárólag juhar levelein fordul elő, például hegyi juhar, mezei juhar, korai juhar és más juharféléken.
Életmód és ökológiai szerep
Parazita és talajlakó szaprotróf.
Ehetőség
A juharlevél foltgomba nem ehető.
Hasonló fajok
A juharlevél foltgomba elsősorban az alábbi fajokkal téveszthető össze:
Lisztharmat
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Az egyes gombafajok között részletes összehasonlíthatást végezhetsz a gombapárok oldalunk segítségével. Alternatívaként a fajlista átnézése vagy a tulajdonságok szerinti, interaktív gombahatározó is hasznos lehet.
Gombahatározás tulajdonságok alapján, alkalmazás segítségével
A szóba jöhető fajok leszűkítéséhez használd egyedi fejlesztésű interaktív gombahatározó (web)alkalmazásunkat! Segítségével kiválaszthatod a keresett tulajdonságokat (pl. jelenleg termő, lomberdei, sárga lemezű gombák) és megtekintheted a választott tulajdonságoknak megfelelő, oldalunkon elérhető gombafajokat!

Szűrj a gombák tulajdonságai alapján és fedezd fel a hasonló kinézetű gombafajokat!
Juharlevél foltgomba fényképek
Minél jobban ismerjük az adott gombafajra jellemző alaki változatosságot és élőhelyi sajátosságokat, annál nagyobb eséllyel tudjuk felismerni akár még az atipikus példányokat is. Galériánk célja ennek támogatása. Továbbá az itt megjelenő fényképekkel találkozhatsz a gombás játék-ban is, amennyiben gyakorolni szeretnéd a gombafajok felismerését.
Nagyításhoz kattints bármelyik fotóra!
















