Gombapárok összehasonlítása
Tetszőleges két gombafaj összehasonlításához használd a lenti keresőmezőket!
Néhány könnyen összetéveszthető, gyakoribb gombapár, amikkel különösen érdemes képben lenni:
Cinóbertapló (Pycnoporus cinnabarinus)
Jelenleg is teremhet!

Legfontosabb jellemzői:
- Élénk narancsos, cinóbervörös színű
- Kissé egyenetlen felületű, oldalt álló kalap
- Szűk, többé-kevésbé kerekded pórusok
- Szívós, rugalmas, narancsos színű hús
- Lombos fák korhadékán nő
Határozóbélyegek
Miről ismerhető fel a cinóbertapló? Figyeljük meg az alábbi, rá jellemző tulajdonságokat!
Gombahatározásnál tartsuk szem előtt, hogy az egyes példányok megjelenése még az adott fajon belül is igen változatos lehet. Soha ne támaszkodjunk kizárólag a képekre és a vizuális összhatásra, hanem vegyük sorra a legfontosabb határozóbélyegek leírásait!
1/3. Kalap
Feltűnően élénk, cinóbervörös, narancsosvörös színű; félkör vagy vese alakú, oldalt álló; kissé ráncos, egyenetlen, fiatalon finoman molyhos, később sima felületű kalap. Aktívan növekedő széle világosabb, fiatalon még lekerekített, idősödve egyre élesebb peremű lesz és élénk színét fokozatosan elveszítve narancsosbarnásra fakul.

2/3. Termőréteg
A kalaphoz hasonlóan cinóber- vagy narancsosvörös színű; viszonylag szűk (2-4 db/mm), kerekded vagy kissé szögletes pórusú csöves termőréteg. Idősödve a kalap felső felületéhez képest kevésbé, de részben kifakul.

3/3. Hús
Szívós, rugalmas, kiszáradva parafaszerű hús. A termőtest többi részénél kevésbé élénk, de szintén narancsos, vöröses színű; kálilúg (KOH) hatására megfeketedik. Szaga nincs vagy nem jellegzetes.

Előfordulás
Mikor és hol teremhet cinóbertapló? Ezen tulajdonságok a keresést és a határozást egyaránt segítik.
Válaszoljuk meg ezeket a kérdéseket: Melyik hónapban találtuk? Milyen élőhelyen volt; lomberdőben, fenyvesben, füves területen, esetleg városban? Hol nőtt; talajon, holt faanyagon, esetleg élő fán? Ha voltak fák a közelben, pontosan milyen fafajták voltak?
Termőidő
Egész évben megtalálható.
Élőhely
Lombos fák nemrég elhalt, korhadó anyagán, legtöbbször kidőlt fatörzseken vagy letört ágakon nő. Jellemzően egynél több, többnyire egyedül álló (nem összenővő) termőtestet fejleszt, melyek néha az aljzatot is vörösre színezik. Termőtestképzése nyártól késő őszig tart, de egész évben megtalálható marad. Egyéves (nem évelő), nem túl gyakori faj.

Kedvelt fái
Főként vadcseresznye, bükk és nyír fákon nő, ritkábban más lombos fákon is előfordulhat (sőt, némely forrás szerint elvétve akár fenyőféléken is).
Életmód és ökológiai szerep
Korhadékbontó szaprotróf (fehérkorhasztó).
A korhadékbontó gombák mindig holt faanyagon, fajtól függően például álló vagy fekvő fatörzseken, tuskókon, különböző vastagságú ágakon, elhalt gyökereken, esetleg tobozokon nőnek, ezek lebontásáért felelősek. A táplálékul szolgáló holt faanyag lehet akár a földfelszín alatti, elhalt gyökér vagy betemetett faanyag is (ilyenkor tévesen talajlakó szaprotrófnak, vagy mikorrhizásnak gondolhatjuk őket). Máskor akár élő fa elhalt részein is nőhetnek, így tévesen akár parazitának is tűnhetnek. Mivel a faanyagok sokáig megtartják a bennük felgyülemlett vizet, az ide tartozó fajok egy része aránylag jó szárazságtűrő.
Ehetőség
A cinóbertapló nem ehető.
Szívós állaga és kesernyés íze miatt fogyasztásra alkalmatlan. Érdekesség, hogy termőtesteiből textilfestéshez használható, különböző színű festékanyagokat lehet előállítani. Nem túl gyakori faj, ezért ha megtalálnánk, hagyjuk termőhelyén!
Hasonló fajok
A cinóbertapló elsősorban az alábbi fajokkal téveszthető össze:
Fahéjszínű likacsosgomba
(Hapalopilus rutilans)
mérgező
Aranyos likacsosgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Sáfrányszínű likacsosgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Háromszínű egyrétűtapló
(Daedaleopsis confragosa var. tricolor)
nem ehető
Májgomba
(Fistulina hepatica)
ehető
Sárga gévagomba
(Laetiporus sulphureus)
feltételesen ehető
Az egyes gombafajok között részletes összehasonlíthatást végezhetsz a gombapárok oldalunk segítségével. Alternatívaként a fajlista átnézése vagy a tulajdonságok szerinti, interaktív gombahatározó is hasznos lehet.
Gombahatározás tulajdonságok alapján, alkalmazás segítségével
A szóba jöhető fajok leszűkítéséhez használd egyedi fejlesztésű interaktív gombahatározó (web)alkalmazásunkat! Segítségével kiválaszthatod a keresett tulajdonságokat (pl. jelenleg termő, lomberdei, sárga lemezű gombák) és megtekintheted a választott tulajdonságoknak megfelelő, oldalunkon elérhető gombafajokat!

Szűrj a gombák tulajdonságai alapján és fedezd fel a hasonló kinézetű gombafajokat!
Cinóbertapló fényképek
Minél jobban ismerjük az adott gombafajra jellemző alaki változatosságot és élőhelyi sajátosságokat, annál nagyobb eséllyel tudjuk felismerni akár még az atipikus példányokat is. Galériánk célja ennek támogatása. Továbbá az itt megjelenő fényképekkel találkozhatsz a gombás játék-ban is, amennyiben gyakorolni szeretnéd a gombafajok felismerését.
Nagyításhoz kattints bármelyik fotóra!















Felhasznált irodalom
- Ewald Gerhardt, Vasas Gizella, Locsmándi Csaba (2023): Gombászok kézikönyve. Cser Kiadó
- https://www.first-nature.com/fungi/pycnoporus-cinnabarinus.php
- https://www.mushroomexpert.com/pycnoporus_cinnabarinus.html
- https://www.123pilze.de/dreamhc/download/Zinnobertramete.htm
- https://fundkorb.de/pilze/pycnoporus-cinnabarinus-zinnoberrote-tramete
- https://fungiversum.de/pycnoporus-cinnabarinus/
Más gombák is érdekelnek?
Használd az interaktív gombahatározót, keress név szerint, vagy lapozz a fajok között!
Kapcsolat
Ha hibát találtál az oldalon, kiegészítenéd valamivel az itt leírtakat, vagy szívesen látnád itt saját gombafotódat is, vedd fel velünk a kapcsolatot! Amennyiben pedig hasznosnak találod oldalunkat, köszönjük, ha ismerőseiddel is megosztod! Kattintás után a Facebook felületén beállíthatod a megosztás részleteit.
MegosztásVálassz egy gombafajt!